Velkommen til Antenneforeningen Borups hjemmeside...
Vi håber du finder hvad du søger...
Se også infokanalen på 259,25MHz / Kanal S15...
Konklusion på kanalvalg
3. oktober 2011

Bestyrelsen for Antenneforeningen Borup har nu gjort status op efter kanalvalget der foregik over sommeren. Konklusionen er den at vores medlemmer er tilfredse med det nuværende udbud på anlægget. Det er de samme kanaler som allerede findes på anlægget som efterspørges af medlemmerne. Kanalvalget har blot ændret lidt på prioriteringen af kanalerne i forhold til sidste kanalvalg. Således er kanalen DK4 som tidligere lå i bunden rykket op på listen. Disney Channel ligger nu i bunden og er i risiko zonen hvis der skal skæres kanaler for at holde prisen nede på den store pakke. Bestyrelsen har forsøgt at forhandle med Stofa om at få nogle flere HD kanaler (bedre kvalitet) af de valgte kanaler, men det har ikke været muligt at gennemføre uden en væsentlig prisstigning. Måske kommer Stofa med et tilbud om ændring til HD kanaler i fremtiden til en fornuftig pris. Det er jo den vej teknologien går.

Med udgangspunkt i kanalvalget er der derfor ikke grund til at omlægge kanaler på anlægget og vi fortsætter derfor med de samme TV kanaler som hidtil. Dermed sparer vi penge på omlægning af kanalerne og de enkelte medlemmer skal ikke ændre på deres TV indstillinger, hvilket der også kan ligge en besparelse i, såfremt man benytter Radio/TV teknikker til dette.

I 2012 skal vi som tidligere informeret tage stilling til TV2 der bliver betalingskanal. I denne forbindelse kan det være at der skal skæres kanaler væk, men det tager vi stilling til på den ordinære generalforsamling i marts måned. En kanalomlægning på dette tidspunkt kan derfor komme på tale.

Bestyrelsen for Antenneforeningen Borup

 

Maj 2012
En ny mellempakke indføres i løbet af juni på anlægget.
Generalforsamlingen har besluttet at basispakken udvides med 4 betalingsprogrammer til en favorabel pris. Prisen for basispakken stiger derfor i 2013.
Generalforsamlingen besluttede at de analoge TV kanaler slukkes med udgangen af 2013.
Marts 2012
På generalforsamlingen kan bestyrelsen løfte sløret for nogle nye tiltag til gavn for alle medlememmer.
December 2011
Antenneforeningen Borup skifter signal fra MPEG2 format til MPEG4 format i januar.
November 2011
Foreningens vedtægter er opdateret på baggrund af resultatet af de ekstraordinære generalforsamlinger.
Radio 24syv har overtaget FM4 fra DR - læs mere på oversigten over radiokanaler.
Oktober 2011
3. oktober 2011
Bestyrelsen for Antenneforeningen Borup har nu gjort status op efter kanalvalget der foregik over sommeren. Konklusionen er den at vores medlemmer er tilfredse med det nuværende udbud på anlægget.
September 2011
Indkaldelse til anden ekstraordinær generalforsamling Torsdag den 29. september 2011 kl. 19:00 i Kulturhuset.
7. september 2011
Torben Henriksen er udtrådt af bestyrelsen pga. manglende tid til at varetage bestyrelsesarbejdet.
August 2011
TV2 har oprettet en hjemmeside der informerer om hvad der kommer til at ske med TV2 i 2012.
På grund af folketingsvalget flyttes den tidligere annoncerede ekstraordinære generalforsamling til torsdag den 8. september 2011. Dagsorden og bilag foreligger på hjemmesiden og kan desuden afhentes i papirform hos bestyrelsen.
8. august 2011
Michael Kristiansen er af private årsager udtrådt af bestyrelsen - Torben Henriksen er derfor indtrådt i bestyrelsen.
Kanalvalget 2011 er nu afsluttet og over 500 medlemmer har benyttet lejligheden til at give deres mening til kende - bestyrelsen vil gerne sige tak for den store deltagelse. Bestyrelsen vil i de nærmeste dage analysere resultatet og derefter vil result
2. august 2011
I disse dage runddeles breve til hvert husstand med invitation til at deltage i kanalvalg 2011. I år foregår det på nettet med adressen borup.ditkanalvalg.dk. Opdatering: Over 450 medlemmer har nu afgivet deres stemme.
Juli 2011
Så skulle alle informationsbreve om kanalvalget 2011 være delt ud til medlemmerne af Antenneforeningen Borup.
April 2011
Referat fra ordinær generalforsamling 2011 foreligger nu på hjemmesiden.
Marts 2011
Ingenøren har for nylig lavet en artikkel om TV2 som betalingskanal der påstår at det bliver dyrere end 200 kr./årligt at se TV2.
Generalforsamlingen har fornylig besluttet at der skal være kanalvalg i 2011.
Generalforsamlingen har fornylig besluttet at Antenneforeningen ikke skal tilslutte sig Stofa Fordelsaftale 2 der tilbyder mulighed for Web TV.
Generalforsamlingen besluttede fornylig at sænke prisen på den lille pakke til 512 kr./år og hæve prisen på den store pakke til 3.700 kr./år i 2011.
SEAS-NVE har varslet en strømafbrydelse fredag den 8/4-2010 i tidsrummet 11:30 – 14:30. Der vil derfor ikke være signal (TV, Internet og telefon) i dette tidsrum.
Februar 2011
Der indkaldes til ordinær generalforsamling den 17/3-11. Dagsorden og bilag foreligger på hjemmesiden og kan desuden afhentes i papirform hos bestyrelsen.
Juni 2010
Anlægget har været plaget af et ustabilt HFI relæ der har skabt en række udfald - HFI relæet er nu blevet udskiftet og driften bør nu være stabil igen.
April 2010
Referat fra ordinær generalforsamling 2010 foreligger nu på hjemmesiden.
Marts 2010
Der indkaldes til ordinær generalforsamling den 8/4-10. Dagsorden og bilag foreligger på hjemmesiden og kan desuden afhentes i papirform hos bestyrelsen.
Februar 2010
Referat fra ekstraordinær generalforsamling februar 2010 foreligger nu på hjemmesiden.
Februar 2009
Antenneforeningen skifter e-mail adresse til AntenneforeningenBorup@gmail.com.
Antenneforeningen Borup · Neergaardparken 15 · 4140 Borup
Dudal Webdesign